Fundusz Mieszkań na Wynajem

13 stycznia, 2015 (11:22) | Opinie | By: admin

mieszkanie2Fundusz Mieszkań na Wynajem to nowy pomysł naszego rządu. Czy okaże się trafiony zadecyduje o tym czas. Jednakże już teraz rodzi sporo kontrowersji.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to projekt zakładający mieszkania z dofinansowaniem, czyli czynszem niższym o około 30%. Ów fundusz przeznacza na zakup mieszkań 5 miliardów zł. W ten sposób ma powstać 20 tysięcy nowych mieszkań, które mają być wynajmowane na preferencyjnych warunkach. Takie działanie ma umożliwić młodym ludziom mobilność. Przeprowadzka do nowego miasta w celu poszukiwania pracy ma być łatwiejsza, gdyż będą mieli do dyspozycji tanie mieszkanie.

Dobry pomysł czy nie koniecznie?

Wielu ekspertów uważa, że takie działanie zdestabilizuje rynek i spowoduje powstawanie dzielnic biedy. Ceny czynszu będą o 30% niższe niż rynkowe, więc zapewne mieszkania te będą cieszyć się sporym zainteresowaniem. Czy te dzielnice zamienią się
w slumsy podobnie jak w Niemczech i Francji? Będą symbolem braku czystości i nieporządku? Zdaniem wielu ekspertów taki scenariusz jest prawdopodobny. Inni twierdza, że cel dobry, ale obrany kierunek jego realizacji nie najlepszy. Inni podkreślają, że projekt ten faworyzuje tylko wąską grupę deweloperów.

Projekt wzbudza kontrowersje, gdyż poniekąd uderza w prywatnych właścicieli posiadających mieszkania na wynajem. Są oni rozgoryczeni takim działaniem rządu. Indywidualni właściciele będą musieli sprostać państwowej konkurencji.

Wiele niewiadomych

Przeglądając główną stronę funduszu nie znajdziemy jednak odpowiedzi na wiele pytań. W tym przedsięwzięciu jest wiele niewiadomych. Nie wiemy jak fundusz ma wybierać deweloperów i jak poradzi sobie ze ściąganiem czynszów. Czy mieszkańcy będą tam żyć na koszt podatników? Czy prawo będzie umożliwiało ich eksmisję? Kto będzie zarządzał zakupionymi mieszkaniami i na jakiej podstawie? Bez wątpienia jest jeszcze wiele innych pytań pozostających bez odpowiedzi. Zastanawiające jest czy podatnicy, czyli my wszyscy powinniśmy wspierać wybraną grupę firm z naszych pieniędzy pochodzących z podatków?

Bez wątpienia cel jaki przyświecał utworzeniu Funduszu Mieszkań na Wynajem jest dobry. Jednakże czy sposób jego realizacji okaże się skuteczny to będziemy mogli ocenić dopiero za kilka lat.

Write a comment