Kiedy należy zgłosić się na terapię małżeńską? 5 sygnałów

28 lutego, 2017 (11:51) | Ogólna kategoria | By: admin

Terapia małżeńska może uratować relację, którą już dawno skazaliśmy na niepowodzenie. Problemy, które my uważamy za nie do rozwiązania, dla psychoterapeuty są typowymi, nad którymi trzeba pracować, by zbudować satysfakcjonujący związek. Kiedy należy zgłosić się na terapię małżeńską? Oto 5 sygnałów

Sygnał 1. Kłótnie na ten sam temat, z takim samym przebiegiem
Kiedy kolejna kłótnia zaczyna się w ten sam sposób co każda poprzednia i podobnie się kończy to oznacza to, że odtwarzacie z partnerem podobne schematy. Terapeuta pomoże wyjść poza schematy i poprawić jakość komunikacji.

Sygnał 2. Rozmowy dyplomatyczne, milczenie
Mieszkanie pod jednym dachem, ale jesteście jakby 100 mil od siebie? Wiecie, że macie problem ale oboje uparcie milczycie? Tymczasem w związku pojawia się pustka i poczucie samotności. Terapeuta wskaże wam co powoduje, że oboje unikacie konfrontacji i nauczy w jaki sposób ze sobą rozmawiać.

Sygnał 3. Brak intymnych zbliżeń
Jeśli jakość życia intymnego jest kiepska to prawdopodobnie w pozostałych obszarach waszego związku też nie jest najlepiej. Jest to sygnał, że w związku brakuje zrozumienia, bliskości, nie czujemy się ważni i atrakcyjni dla swojego partnera.

Sygnał 4. Zdrada
Zdrada nie bierze się znikąd, jest konsekwencją narastających problemów w związku. Zdradzamy ponieważ nie czujemy się akceptowani w naszym obecnym związku, chcemy podbudować poczucie własnej wartości, a czasem zdrada jest krzykiem bezsilności. Wówczas terapia pomoże nam odbudować relację partnerską.

Sygnał 5. Razem a jednak osobno…
Jeśli masz poczucie, że jedyne co was łączy to dom i kredyt to jest to symptom kryzysu w związku. Żyjąc obok siebie pozwalamy na to, żeby nasz związek umarł. Żeby ponownie wydobyć iskrę, która kiedyś łączyła, potrzebny jest ogromny wysiłek.

Terapię małżeńską możemy podjąć w wielu ośrodkach pomocy psychologicznej, np. w Krakowie, tutaj http://mctu.pl.

Write a comment