Sąsiad pali papierosy na klatce schodowej? Sprawdź co możesz zrobić

28 marca, 2017 (10:21) | Ogólna kategoria | By: admin

Sąsiadów się nie wybiera. Możemy trafić na takich, którzy będą trudni we współżyciu i nie chodzi tu o nocne hałasowanie, bo tutaj możemy wezwać straż miejską, ale na przykład o palenie papierosów na klatce schodowej. Rozprzestrzeniający się po całym bloku dym tytoniowy z pewnością niejednego mieszkańca może wyprowadzić z równowagi. A na palącego na balkonie sąsiada, mamy ochotę przeklinać. Wiadomo, że jeśli ktoś nie pali papierosów w trosce o swoje zdrowie, tym bardziej nie chce zostać biernym palaczem. Co możemy zrobić jeśli znaleźliśmy się w takiej sytuacji?

Wolność Tomku w swoim domku? Niekoniecznie

Wiele osób uważa, że w swoim domu może robić to co chce. Dlatego nie ma sensu prosić sąsiada o to, by zaprzestał palenić, ponieważ z pewnością spotkamy się z odmowną odpowiedzią. Jednak biorąc pod lupę artykuł 144 Kodeksu cywilnego, możemy się dowiedzieć, że w swoim mieszkaniu możemy oddawać się czynnościom, które sprawiają nam radość, jednak pod warunkiem, że nie szkodzą lub nie przeszkadzają one innym mieszkańcom budynku. Według tego przepisu, nie można zakłócać spokoju i swobody korzystania z sąsiednich nieruchomości, można oceniać, że dym tytoniowy jest swego rodzaju imisją pośrednią, i dochodzić swoich praw na sali sądowej. Jednak czy sąd przyzna nam rację i ukarze sąsiada? Tego nie wiemy. Trzeba tu podkreślić, że według polskiego prawa palenie papierosów na balkonie nie stanowi wykroczenia. Co więc można zrobić?

Cała wspólnota mieszkaniowa przeciwko paleniu papierosów

Do walki z dymem tytoniowym możemy szukać sojusznika wśród wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota mieszkaniowa może zakazać palenia papierosów na klatce schodowej czy w na balkonie w regulaminie, który obowiązuje wszystkich mieszkańców. Tak więc jeśli mamy do czynienia z tego rodzaju sytuacją, że sąsiad, który pali papierosy na klatce schodowej czy na balkonie, nie reaguje na nasze prośby, sprawdźmy czy w regulaminie widnieje stosowny zapis na ten temat, jeśli nie to możemy zabiegać o to by wspólnota mieszkaniowa wprowadziła stosowne sankcje za palenie papierosów na balkonie i klatce schodowej. Tutaj możesz się dowiedzieć więcej na ten temat: www.zarzadcakrakow.pl.

Write a comment