Deregulacja na rynku nieruchomości

13 stycznia, 2015 (11:23) | Okiem Pośrednika | By: admin

mieszkanie3Jak funkcjonuje rynek nieruchomości po wprowadzeniu deregulacji? Czy przyniosła ona pożądane efekty? Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdą Państwo w poniższym tekście.

Rząd wprowadzając deregulację zapewniał, że przyczyni się ona do wzrostu zatrudnienia, a jakość zweryfikuje rynek. Jednakże zakładane przy projektowaniu ustaw cele zwłaszcza w przypadku deregulacji nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Badania sondażowe przeprowadzone na grupie pośredników i zarządców zrzeszonych w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN) przedstawiają, że zatrudnienie w aż 68% biur nieruchomości jest na takim samym poziomie jak przed wprowadzeniem zmian deregulacyjnych. 19% badanych zatrudniło od jednego do trzech pracowników, a aż 12% dokonało zwolnień. Jak widać deregulacja nie pomaga, a może obniżyć jakość ustaw.

Z przeprowadzonych badań wynika, że według 84% respondentów konsumenci nie potrafią ocenić jakości oferowanej usługi. To tzw. asymetria informacji. Z tego względu trudna jest eliminacja nieuczciwych czy nie posiadających wymaganej wiedzy pośredników. Ich kompetencje są istotne, gdyż w ich ręce oddajemy znaczny, a niekiedy życiowy dorobek.

Licencja – czy ma nadal znaczenie

Deregulacja otwarła rynek pracy nieruchomości dla osób bez weryfikowalnych kompetencji. Jednak czy licencja zupełnie straciła na wartości. Nic podobnego, nadal pracodawcy sprawdzają czy potencjalny pracownik posiada licencję. Tak uznało aż 63% badanych. To właśnie licencja stanowi swoiste potwierdzenie, że posiadający ją pracownik jest w pełni profesjonalistą, posiada wymagane umiejętności, wiedzę i kompetencje.

Opinie o deregulacji

Deregulacja była przedmiotem żywej dyskusji już przed wprowadzeniem . Znajduje ona zarówno liczne grono zwolenników jak i przeciwników. Niewątpliwie deregulacja umocniła na rynku pozycję osób, które posiadają licencję, a także wpłynęła na rozwój dodatkowych usług i różnorodność oferty. Ponadto klienci zaczynają zwracać uwagę na posiadane przed daną firmę certyfikaty i licencje. Osoby nie posiadają licencji podkreślają, że zmiany te pozwoliły im rozwinąć skrzydła i otworzyć własne biuro. Opinie negatywne podkreślają, że zawód pośrednika stracił na prestiżu. Według niektórych spadła etyczność w zawodach związanych ze sprzedażą nieruchomości. Ich zdaniem działalność w tym zakresie zaczęło prowadzić wiele osób nie posiadających licencji, nie znających realiów rynku, a ukierunkowanych tylko i wyłącznie na podpisanie umowy z klientem.

Write a comment