Czego potrzebujemy do czyszczenia komina?

9 kwietnia, 2018 (00:03) | Ogólna kategoria | By: admin

Duża liczba pożarów w domu zaczyna się, gdy zanieczyszczenia gromadzą się we wnętrzu komina. Mimo to, niektórzy właściciele domów nadal lekceważą to ryzyko i nie podejmują odpowiednich środków, jeśli chodzi o czyszczenie komina. Aby oczyścić komin, potrzebujemy specjalnych narzędzi. Nie jest to specjalistyczny sprzęt, ale warto zadbać by był dobrej jakości i maksymalnie usprawnił naszą pracę. Wszelkie niezbędne akcesoria do czyszczenia komina znajdziemy w ofercie sklepu internetowego mateomarket.pl.

Kiedy czyścić komin?
Czyszczenia komina z pewnością nie warto odkładać do momentu, w którym kłęby dymu zaczną się unosić wokół naszego domu, a ciągu prawie nie będzie. Dobrze jest zaplanować regularne czyszczenie, co najmniej raz na kwartał. Na pewno warto wyczyścić komin przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po jego zakończeniu. Nawet niewielka ilość sadzy zalęgającej w przewodzie kominowym może doprowadzić do pożaru, a jeżeli to właśnie sadza będzie przyczyną pożaru, możemy mieć spore trudności z uzyskaniem odszkodowania.

Niezbędne akcesoria do czyszczenia komina
Do czyszczenia komina będziemy potrzebować specjalnych szczotek, czyli tzw. wyciorów. Są one dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Dzięki temu możemy łatwo dopasować szczotkę do budowy komina. Dla przykładu, jeżeli komin jest prostokątny, taki kształt powinna mieć również szczotka kominiarska. Najważniejszym parametrem szczotki jest jej średnica, która musi odpowiadać wymiarom komina. Większość szczotek wykonana jest z metalu. Szczotki druciane sprawdzają się w przypadku konstrukcji murowanych lub kominów ze stali żaroodpornej. Do kompletu niezbędny jest jeszcze drut kominowy, czyli kilkunastometrowa stalowa linka i obciążnik montowany do szczotki. Podczas czyszczenia przydatne okazuje się również wiadro lub inny pojemnik na sadzę, folia malarska, latarka oraz lusterko.

Pamiętajmy o tym, że regularne czyszczenie komina to nie wszystko. Raz na rok nasz komin powinien zostać poddany dokładnemu przeglądowi, ale to już zadanie kominiarza, posiadającego stosowną legitymację i będącego członkiem Korporacji Kominiarzy Polskich.

Źródło: https://www.morizon.pl/blog/czyszczenie-komina-poradnik/

Write a comment