Jak zbudowany jest destylator?

6 kwietnia, 2019 (00:49) | Ogólna kategoria | By: admin

Wyrób domowych trunków dla wielu Polaków jest prawdziwą pasją. Nie szczędzą oni czasu, zaangażowania, ani pieniędzy, aby rozwijać swoje hobby i produkować coraz lepsze alkohole. Poczęstowanie gości wyprodukowanym w domu, doskonałej jakości bimbrem to dla nich powód do prawdziwej dumy. Przy produkcji bimbru kluczową kwestią jest jego destylacja. Do dyspozycji mamy cała masę pomocnych urządzeń. Destylatory, bo o nich mowa, można dziś kupić w każdym sklepie z akcesoriami do wytwarzania domowego alkoholu np. na stronie internetowej https://alembik.eu/146-destylatory-do-bimbru.

Budowa destylatora
Podstawowym elementem każdego destylatora jest kocioł, w którym podgrzewamy bimber. Profesjonalne urządzenie posiada wbudowaną grzałkę. Jego pojemność waha się między 30, a 50 litrami. Wykorzystując destylator możemy w ciągu 40 minut doprowadzić bimber do temperatury wrzenia. To naprawdę świetny wynik. Kupując ocieplany kocioł, możemy liczyć na mniejsze straty energii, a co za tym idzie, niższe koszty.

Kolejny elementy destylatora to kolumna rektyfikacyjna, w której paruje podgrzany zacier. Dzieje się tak, dlatego, że alkohol w formie lotnej, jest lżejszy, niż w formie płynnej i unosi się do góry. Również temperatura jego wrzenia jest niższa. Kolumnę wypełnia specjalny materiał kwasoodporny, wyłapujący opary wody i inne lotne dodatki parujące razem z bimbrem
Do kluczowych części destylatora należy chłodnica, w której dochodzi do skroplenia alkoholu. Powstały w ten sposób płyn jest następnie transportowany do komory skraplania. Niektóre destylatory wyposażone są także w systemy sterowania. Takie urządzenia są bardziej funkcjonalne, ale i droższe. Sprawdzają się w przypadku początkujących gorzelników.

Źródło: https://alembik.eu/146-destylatory-do-bimbru

Write a comment