Porównanie rynek pierwotny kontra wtórny po raz setny

19 stycznia, 2015 (11:26) | Dwa słowa o rynku | By: admin

rynek-wtorny-kontra-pierwotnyBez wątpienia w Internecie i nie tylko dostępne są setki analiz na temat rynku pierwotnego i wtórnego. Mogą się one okazać pomocne, gdyż poszukujący mieszkania musi odpowiedzieć sobie na to pytanie już na początku poszukiwania nowego lokum.

Według badań większość klientów uważa, że rynek pierwotny przeważa nad rynkiem wtórnym. Jednakże wedle statystyk więcej transakcji jest zawieranych na rynku wtórnym.
Rynek pierwotny

Naturalnie, zakup mieszkania na rynku pierwotnym ma wiele zalet, do których należą: wysoka jakość materiałów, brak zużycia technicznego budynku, wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych oraz samodzielna aranżacja mieszkania.

Zakup nowego mieszkania to także świetna długoterminowa inwestycja. Zapewne zużycie techniczne takiego mieszkania będzie w przyszłości mniejsze niż w przypadku zakupionego na rynku wtórnym.

Przy zakupie lokalu na rynku pierwotnym nie musimy także płacić podatku od czynności cywilno-prawnych. Jakie są jeszcze plusy? Otóż niektórzy deweloperzy umożliwiają kupującym wprowadzenie zmian w układzie mieszkania podczas budowy.

Rynek wtórny

Zakup mieszkania na rynku wtórnym ma także wiele zalet. Przede wszystkim kupujący dokładnie widzi, co kupuje. Można powiedzieć, że nie kupuje przysłowiowego „kota w worku”. Widzi zarówno wykończone mieszkanie, jak i infrastrukturę, która przy nowych przedsięwzięciach dopiero co powstaje. Nabywca jest w stanie sprawdzić lokalizację i swoich potencjalnych sąsiadów.

Ponadto na rynku wtórnym łatwiej jest znaleźć mieszkanie o atrakcyjnym usytuowaniu, np. blisko centrum. Nowe mieszkania zazwyczaj budowane są na obrzeżach miast, a nawet jeżeli są położone blisko centrum to ich ceny są stosunkowo wysokie. Kolejna zaleta to niedługi czas oczekiwania na przeniesienie się do nowego lokum. Zazwyczaj mieszkania na rynku wtórnym sprzedawane są za pośrednictwem biur nieruchomości.

Warto nadmienić, że na rynku wtórnym jest wiele ofert mieszkań kilkuletnich, ale wybudowanych z zastosowaniem nowoczesnych standardów. Bez wątpienia tak sytuacja wpływa na atrakcyjność tego rynku. Na rynku wtórnym poziom cen mieszkań jest stabilny,
a na rynku pierwotnym delikatnie wzrasta.

Write a comment