Działanie ekranów dotykowych

15 maja, 2019 (15:34) | Ogólna kategoria | By: admin

Dotykowa technologia na dobre zadomowiła się w naszym świecie i zaczyna być dominującą. Oznacza to, że coraz częściej spotykamy się z kolejnymi urządzeniami, których obsługa opiera się na tym prostym i intuicyjnym rozwiązaniu. Dotykowe powierzchnie stały się więc bazowym systemem we współczesnych urządzeniach cyfrowych takich jak smartfony, tablety czy laptopy. Przedstawiamy zatem podstawowe informacje, które poszerzą naszą wiedzę o ekranach dotykowych.

Pojęcie „ekran dotykowy” odnosi się do różnego rodzaju technologii, umożliwiających wykrycie dotyku za pomocą specjalnego narzędzia, jak rysik lub za pomocą palca. Warto dodać, że idea dotykowego ekranu jest opracowywana według różnego rodzaju schematów i konstrukcji. Oczywiście każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety, jednak co ciekawa, że żadna z nich nie dominuje nad pozostałymi w sposób znaczący na rynku. W sytuacji, kiedy będziemy chcieli dokonać zakupu, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak zastosowanie docelowe i otoczenie, w jakim urządzenia będzie pracować. Różnego rodzaju ekrany znajdziemy na https://videofonika.pl/produkty/ekrany-i-monitory-dotykowe-v-screens/. Musimy pamiętać o tym, że konstrukcja ekranów dotykowych jest różnorodna, jednak wyróżnia się cztery podstawowe techniki.

Pierwsza technika
Polega ona na przerwaniu poprzez dotyk strumienia światła podczerwonego, które emitowane jest przez sieć diod LED, umiejscowionych na krawędziach ekranu.

Druga technika
To rozwiązanie działa na zasadzie zaburzenia, na skutek dotyku, fali akustycznej rozprowadzanej na powierzchni ekranu.

Trzecia technika
Ten typ konstrukcji (technologia pojemnościowa) ekranów dotykowych zasadza się na zmianie pojemności elektrycznej dotykanego ekranu. Pamiętajmy, że nie będzie on reagował na rysik oraz że technologia ta umożliwia zastosowanie funkcji multi-touch.

Czwarta technika
Ostatni rodzaj konstrukcji to tzw. technika rezystancyjna, która opiera się na zmianie oporu elektrycznego między przezroczystymi elektrodami wtopionymi w ekran.

Write a comment