Działanie destylatora do bimbru

13 lutego, 2020 (15:31) | Ogólna kategoria | By: admin

Domowa produkcja alkoholu w Polsce coraz bardziej zyskuje na popularności. Wiąże się to z tym, że w łatwy i przyjemny sposób możemy stworzyć alkohol wysokiej jakości, a przy okazji cena jego wyrobienia nie będzie wysoka. Co więcej, dzięki domowym wyrobom możemy pochwalić się wśród bliskich tym, że alkohol, którym właśnie ich poczęstowaliście, jest naszego wykonania – dla wielu to prawdziwy powód do dumy.

Jeśli chcemy tworzyć alkohol dobrej jakości o wyjątkowych właściwościach smakowych potrzebny będzie nam destylator. Urządzenie te różnią się od siebie, przedstawimy jednak, jak działają najpowszechniejsze modele z podstawowym oprzyrządowaniem.

Kocioł
Podstawą destylatora jest kocioł, w którym podgrzewany jest bimber. Posiadają one wbudowane grzałki oraz pojemność między 30 a 50 litrów. Proces podgrzania bimbru do temperatury wrzenia trwa około 40 minut, co jest całkiem dobrym czasem. Warto zdecydować się na kocioł, który jest ocieplany, co przełoży się w przyszłości na niższe koszty energii.

Kolumna rektyfikacyjna
To właśnie do niej paruje zacier, który podgrzewany jest w znanym nam już kotle. Całość procesu bazuje się na tym, że alkohol jest znacznie lżejszy w formie lotnej niż powietrze a temperatura jego wrzenia jest niższa. Kolumna wypełniona jest specjalnym materiałem – wypełnieniem kwasoodpornym. To na nim właśnie zatrzymują się opary wody oraz różne inne lotne dodatki, które parują razem z bimbrem.

Chłodnica
To kolejny kluczowy element działania destylatora. To właśnie w nim dochodzi do skroplenia alkoholu. Z kolei sam bimber transportowany jest do komory skraplania, z której jest on przez nas zlewany.

Systemy sterowania
Systemy te nie są elementem każdego destylatora, jednak warto w nie inwestować. Dlaczego? Otóż pozwalają one m.in. dokładnie sterować cieczą, odbierać wybraną przez nas ilość destylatu, a jest to rozwiązanie zalecane często dla osób początkujących. Oczywiście to nie jedyna ich funkcja. Systemy sterowania pozwalają też na dokładne sterowania temperaturą – w zbiorniku, kolumnie oraz w głowicy.

Write a comment