Odpowiednia butelka do nalewki

19 lutego, 2020 (13:36) | Ogólna kategoria | By: admin

Tak jak nie powinno oceniać się książki po okładce, tak nie można wyrokować o alkoholu po butelce. I choć jest w tym sporo prawdy – cóż, nawet najciekawsza butelka nie zamaskuje smaku zbyt gorzkiej nalewki – to jednak nie wypada podać naszego domowego, wyśmienitego trunku w starym i byle jakim szkle. Co w takim razie wybrać?

Każdy nalewkowicz chce się pochwalić swoim wyrobem. Tego rodzaju degustacja musi zapewniać pozytywne wrażenia w trzech zakresach – węchu, smaku i wzroku. Co więcej, wygląd butelki ma istotne znaczenie nie tylko w czasie degustacji, ale np. podczas kameralnej kolacji we dwoje, uroczystości rodzinnej czy imprezy w gronie znajomych. Wyjątkowo prezentującą się butelkę można również potraktować jak opakowanie oryginalnego prezentu, jakim będzie domowy trunek.

Butelki na nalewki – na co zwracać uwagę
Wybór odpowiedniego szkła nie może być dziełem przypadku! Otóż niektóre butelki nie nadają się do długotrwałego starzenia nalewki. Poza estetyką, warto zwracać uwagę na praktyczne właściwości szkła. Chodzi o jego odporność, rodzaj zamknięcia oraz kształt. Mocniejsze trunki powinny dojrzewać w pozycji stojącej, w butelkach zakręcanych na nakrętkę. Możemy użyć butelek z korkiem wyłącznie, gdy alkohol nie będzie zbyt długo czekał na spożycie. Jeśli postawimy zakorkowaną butelkę pionowo, korek po pewnym czasie rozeschnie się i brak szczelności spowoduje wietrzenie trunku. Jeśli ułożymy taką butelkę poziomo, kontakt korka i mocnego alkoholu może niekorzystnie wpłynąć na smak trunku lub sam korek może ulec uszkodzeniu.

Butelki na nalewki gwintowane
To rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ nie musimy używać żadnego sprzętu, a zakrętka jest nie tylko szczelna, ale daje też możliwość częstego otwierania i zamykania. Jeśli zależy nam jednak na bardziej dekoracyjnym efekcie, możemy użyć butelek zamykanych na syntetyczny korek-grzybek. Są to korki przystosowane do ręcznego korkowania, umożliwiające swobodne zamykanie i otwieranie. Ma to spore znaczenie w przypadku nalewek, które pije się od czasu do czasu. Korki wykonane z tworzywa sztucznego są bardzo trwałe, odporne na kwasy i alkohol oraz zapewniają całkowitą szczelność.

Write a comment