Wynajem czy kupno własnego mieszkania?

24 stycznia, 2015 (11:31) | Okiem Pośrednika | By: admin

mieszkanie6Ciasne, ale własne czy duże, przestronne i wynajęte? Który z tych wariantów jest najlepszy? Jakie są plusy i minusy kupna i wynajmu? Niniejszy tekst będzie właśnie
o dylematach kupna i wynajmu.

Wynajem kontra kupno

Główną grupą wynajmującą mieszkania w Polsce są studenci i ludzie młodzi. Poszukują oni albo osobnego pokoju albo mieszkania z kilkoma pokojami, które wynajmują całą „paczką” znajomych. Naturalnie takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie kosztów. Oczywiście wynajem wśród tej grupy jest także spowodowany niepewnością co do przyszłości i brakiem bezpieczeństwa finansowego. Z tego względu nie decydują się na kupno własnych czterech kątów. Wśród wynajmujących są także osoby rozpoczynające karierę zawodową oraz młode pary, które poszukują kawalerki lub mieszkania dwupokojowego. Z decyzją o zakupie mieszkania muszą zaczekać do momentu, aż ich staż i stabilność zatrudnienia będą adekwatne do wymagań stawianych przez banki.

Warto zaznaczyć, że ceny najmu mieszkań są dość wysokie w porównaniu z kosztami kredytu mieszkaniowego czy przeciętnym zarobkami. Młoda para z dość stabilną sytuacją zawodową zamiast najmu kawalerki w granicach około 1000-1200 zł może zaciągnąć kredyt mieszkaniowy o podobnych ratach do spłaty.

Wynajem – stan przejściowy

Wynajem mieszkań nadal jest tylko stanem przejściowym w drodze do własnego M. Jednakże zyskuje na wartości w związku z większą mobilnością Polaków związaną ze zmianą pracy. Poszukują oni niedrogich mieszkań, a od najemców nie wymaga to dużych nakładów finansowych na remont i umeblowanie. Co ważne w przypadku kłopotów finansowych najmujący może zmienić mieszkanie na tańsze. W przeciwieństwie do kredytu mieszkaniowego, który musi być spłacany systematycznie. Oczywiście posiadając własne mieszkanie wydajemy także więcej środków pieniężnych na jego aranżację.

Bardzo ważny jest fakt, że młodzi ludzie nadal odczuwają potrzebę zakupu własnego M. Większość jeżeli posiada tylko zdolność kredytową podejmuje taką decyzję.

Długoterminowy wynajem zyska na znaczeniu dopiero wtedy, gdy drastycznie zmieni się stosunek wynagrodzenia i kosztów kredytu mieszkaniowego do cen najmu mieszkań. Potrzebna jest także zmiana mentalności Polaków w tej kwestii.

Write a comment