Nieruchomość jako inwestycja

26 stycznia, 2015 (11:32) | Ekspert radzi | By: admin

mieszkanie8Nieruchomości to jedna z bezpieczniejszych inwestycji. Rynek ten jest dość odporny na dekoniunkturę gospodarczą, a więc i wahania cen mniej gwałtowne niż na przykład na rynku papierów wartościowych. Jednakże stopy zwrotu z inwestycji w nieruchomości nie są także bardzo wysokie, ale ryzyko jest także niewielkie. Z tego względu coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości.

Wady

Wady inwestowania w nieruchomości to przede wszystkim wysoka kapitałochłonność i problemy upłynnienia inwestycji. Najczęściej sprzedaż nieruchomości trawa kilka tygodni lub miesięcy po umieszczeniu ogłoszenia. Z tego względu ta forma inwestycji jest przeznaczona do osób cierpliwych i mogących poczekać na zysk.

Nieruchomość pod wynajem

Jedną z form jest inwestycja w nieruchomość z zamiarem jej dalszego wynajmu. Jeżeli planujesz taką inwestycję przeprowadź baczną analizę rynku. Przede wszystkim zwróć uwagę na lokalizację mieszkania. Łatwiej jest wynająć mieszkania usytuowane w pobliżu uczelni, niedaleko centrum czy mające dogodne połączenie komunikacyjne. Ponadto zastanów się do jakiej grupy nabywców chcesz dotrzeć. Studenci wolą mieszkania niedaleko uczelni, a rodziny z dziećmi usytuowane blisko placów zabaw i parków. Wybierz najdogodniejszą lokalizację dla wybranej grupy nabywców.

Apartamenty wakacyjne

Kolejną formą inwestycji w nieruchomości są apartamenty wakacyjne.
Jak odbywa się inwestycja? Otóż inwestor kupuje apartament w ekskluzywnym hotelu, który jest wynajmowany turystom za pośrednictwem operatora. W celu zachęty inwestorów niektórzy deweloperzy gwarantują przez określony czas stopę zwrotu z inwestycji.

Grunty

Inną formą inwestycji w nieruchomości są grunty. W ostatnich latach za sprawą rosnącego popytu znacznie wzrosły ceny gruntów rolnych, w szczególności w latach 2002-2012. Wpływ na to miało przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Jednym z powodów takiej sytuacji jest unijny system dopłat bezpośrednich, a także wzrost możliwości zakupu nieruchomości przez obcokrajowców.

Sposobem na podwyższenie ceny działki jest jej odrolnienie. Jednakże wiąże się ono
z kosztami. Inny sposób to podział większego gruntu na mniejsze działki, gdyż łatwiej jest znaleźć nabywców na mniejszą działkę.

Inwestorzy maja wiele możliwości inwestycji na rynku nieruchomości. Stają się one atrakcyjne głównie ze względu na malejące oprocentowanie depozytów.

Write a comment